Facebook vs. Meta: Mení sa niečo?

Ako ste si mohli všimnúť, Facebook nedávno oznámil svoju novinku. Gigant sociálnych médií vybudoval metaverziu a v súlade s týmto cieľom zmenil názov svojej materskej spoločnosti na „Meta“. Meta je teraz známa ako zastrešujúca spoločnosť, ktorá okrem iného prevádzkuje Facebook, Whatsapp, Instagram a Oculus. Facebook vs. Meta, aký je rozdiel?

Mark Zuckerberg, tvorca Facebooku a po novom aj Mety, zamýšľa zmeniť spôsob, akým sú vnímané sociálne siete. Jeho víziou je spojenie všetkého, čo na internete možno robiť. Internetový priestor by sa mal rozšíriť aj do virtuálnej reality.

Metaverzum bude vyzerať ako hybrid dnešných online sociálnych sietí, niekedy rozšírených do troch dimenzií (virtuálna realita) alebo premietnutých do fyzického sveta (hologramy). Umožní vám to zdieľať pohlcujúce zážitky s ostatnými ľuďmi, aj keď nemôžete byť spolu.

Pracovné stretnutia, zábava, kreativita, ale aj nákupy a ďalšie činnosti by sa mali presunúť do virtuálneho sveta, v ktorom nemá mať vládu jedna organizácia. Decentralizované metaverzum bude umožňovať platby kryptomenami.

Názov sociálnej siete Facebook sa nemení, zmenil sa názov materskej firmy, ktorá sa doteraz nazývala FACEBOOK.  

access app application apps
Photo by Pixabay on Pexels.com

Prečo práve „Meta“? Názov spoločnosti referuje na grécky výraz pre „za“ (beyond). Tento výraz, symbolizuje skutočnosť, že „vždy je čo stavať“.

Inšpirácia pre vytvorenie metaverza siaha až do roku 1992, keď americký autor Neal Stephenson vytvoril tento termín vo svojom kľúčovom a veľmi vplyvnom sci-fi románe Snow Crash, aby opísal to, čo je v podstate verzia internetu založená na virtuálnej realite (VR).

Ako samotný tvorca spoločnosti Meta uisťuje, pre používateľov Facebooku sa nič zásadné nemení. Je ťažké si predstaviť, všetky možnosti Mety v bežnej praxi, ktoré firma predstavuje, keďže ešte nie sú všetky uvedené do funkčnosti.

Viete si predstaviť rozhovor s hologramom alebo pracovné stretnutie vo virtuálnej realite? Dajte nám vedieť v komentári, čo si myslíte o tejto novinke!

Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.